Teraapia

Olen läbinud holistilise regressiooni terapeudi kutseõppe Holistika Instituudis (lõpetamise aasta 2020, kutsetunnistuse number TAM-0031).


Kristel Aus holistiline regressiooniteraapia

Foto: Karen Harms


MIS ON HOLISTILINE REGRESSIOONITERAAPIA?

Selle võõrapärase sõnapaari taga peitub tõhus hingeabi, mida on Eestis antud juba viisteist aastat. Teraapiasuuna on eri koolkondade õpetuste ja praktikate põhjal välja töötanud psühholoog, terapeut ja koolitaja Marina Paula Eberth. Tema juhib ka omaasutatud Holistika Instituuti, kus õpetatakse välja uusi terapeute ning korraldatakse menukaid koolitusi, kursusi ja töötubasid.

Termin „holistiline tuleb kreekakeelsest sõnast holos („terve, „kogu) ja tähendab terviklikku. 

Inimesel on nii mõistus, tunded, keha kui ka hing − selleks et teraapia oleks tõhus, tuleb tegeleda nende kõigiga.

Regressioon tähendab maakeeli tagasiminekut. Nii nagu paljudes teisteski koolkondades, on ka holistilise regressiooniteraapia üks põhilisi lähtekohti, et enamik meie hädadest on saanud alguse lapsepõlvest. Terapeudi abiga leitakse üles probleemi juur ning vabastatakse alateadvusesse lukustunud tunde- ja mõttemustrid, mis inimest enam ei teeni.


KUIDAS TERAAPIA TÖÖTAB?

Meie kõigi elus on olnud olukordi, kus oleme tundnud tugevat hingevalu, viha, häbi, ängistust, jõuetust, süüd või mõnd muud rasket tunnet. Me pole osanud nende olukordadega toime tulla ja tunded on jäänud väljendamata. 

Allasurutud tunded aga lukustuvad alateadvusesse ja hakkavad sealt inimese elu juhtima, ilma et ta seda ise teadvustaks.

Ka palju aastaid hiljem võivad sarnased olukorrad ikka ja jälle vana haava lahti kiskuda ning inimene reageerib endalegi üllatuseks valulikult. Selline „kinnikiilunud” tundeelu kipub välja lööma ka füüsilises kehas mitmesuguste terviseprobleemidena. 

Allasurutud tunded on tihedasti seotud meie uskumustega. Viimased on justkui baasprogrammid, mis alateadvuse tasandil meie elu ja käitumist juhivad. Negatiivsed uskumused, näiteks „Ma ei ole piisav”, „Ma ei vääri armastust”, „Inimesi ei saa usaldada” jms, suruvad maad ligi ja takistavad elamast täiel rinnal. Väga sageli on selliste uskumuste tekke taga just mõni traumaatiline läbielamine lapsepõlves, mis täiskasvanuna tagasi vaadates ei pruugigi tunduda kuigi suur asi. Laps aga ei osanud oma tunnetega toime tulla ja mattis need sügavale enda sisse.

Terapeudi abiga leitakse valus olukord minevikust üles, tunded tuntakse uuesti läbi ja väljendatakse. 

Alles siis on võimalik vana uskumus uue ja positiivsemaga „üle kirjutada”.Kristel Aus holistiline regressiooniteraapia

Foto: Juan Chavez (unsplash.com)


KUIDAS SEANSS VÄLJA NÄEB?

Klassikaline holistilise regressiooniteraapia seanss näeb välja nii, et kõigepealt terapeut vestleb kliendiga ja viib ta seejärel holistilisele rännakule. Rahuliku hingamise, lõdvestuse ja kujutluspiltide rütmis libiseb inimene meditatiivsesse seisundisse, mis on justkui une ja ärkveloleku vahepeal. Holistilises regressiooniteraapias kutsutakse seda muutunud teadvusseisundiks. Sellises olekus pääseb inimene hõlpsamini ligi alateadvuses peituvatele tunde- ja mõtteblokkidele ning sügavale sisemisele tarkusele, mis aitab neid lahustada. Tegemist ei ole hüpnoosiga: inimene on täielikult teadvel ja kontrollib toimuvat. Terapeut on rännakul suunavas ja toetavas rollis.

Inimesed kogevad neid rännakuid erinevalt. Mõned näevad pilte, teised tunnetavad toimuvat rohkem keha tasandil või lihtsalt energiana. Tavaliselt rullub rännakul lahti mingi lugu, mis peegeldab kliendi elus parasjagu toimuvat. Tihti avavad niisugused lood end mitmekihilises ja sügavas sümbolite keeles, mida hiljem terapeudi abiga lahti mõtestatakse.

Holistilises regressiooniteraapias on väga suur rõhk kehalisel kogemusel.

Keha salvestab kõik meie tugevad tunded. Isegi kui arvame, et oleme mingi sündmuse ja sellega seotud emotsiooni unustanud, tuleb teraapias sageli välja, et kehal on see meeles. Need tunded leitaksegi üles ja lastakse vabaks.


Kristel Aus holistiline regressiooniteraapia

Foto: Amy Treasure (unsplash.com)


MIKS TERAAPIASSE TULLA?

Abi on saadud mitmesuguste hädadega: elurõõmu puudumine, stress, madal enesehinnang, liigne enesekriitika, suhteprobleemid, ärevus, hirmud, füüsilised vaevused jne.

Teraapiast kasu saamiseks ei peagi inimesel tingimata midagi „häda” olema. Rännak siseilma võib anda kaalukaid taipamisi ja ahhaa-elamusi ka neile, kes saavad oma eluga muidu hästi hakkama, aga sooviksid leida värsket vaatenurka või uut hingamist. Paljud meist elavad tundes, et pealtnäha oleks nagu kõik hästi, aga sügaval sisimas ei olda eluga päriselt rahul. Midagi on justkui puudu. Rännak sisemaailma võib anda kasulikku juhatust, kuidas luua õnnelikumat elu.


KUIDAS TERAAPIA MÕJUB?

 • Tekib parem arusaamine oma elust, suure pildi taju. Teraapia annab võimaluse näha tunnete ja olukordade taga peituvaid sügavamaid põhjuseid ning seoseid, mille peale inimene oma igapäevaelus tulla ei pruugi. Selleks et midagi muuta, tuleb esmalt aru saada, miks asjad on, nagu nad on.
 • Osaks saab sügav sisekaemus. Holistiline regressiooniteraapia lähtub põhimõttest, et inimese parim abistaja ja õpetaja on tema enda sisemaailm. Kõik lahendused ja vastused on meie sees olemas, ent igapäevaelus oleme sageli oma sisehäälest eemaldunud ega oska sellega kontakti võtta. Rännakul läbi isiksuse erinevate kihtide ja alateadvuse peidetud nurgataguste leiame oma probleemidele omaenda näo järgi lahendused, mida ükski väljaspool seisja meile pakkuda ei suuda.

 • Leitakse kontakt tunnetega. Teraapia õpetab märkama ja väljendama tundeid. Lapsest saadik on paljusid meist õpetatud oma tundeid alla suruma. „Ära jonni”, „Mehed ei nuta”, „Pead olema tugev”  nii tavatsesid öelda vanemad ja teised täiskasvanud. Paljudele tuleb teraapias üllatusena, et neil on näiteks õigus tunda viha. Tunded on sõnumitoojad, mis annavad märku meie vajadustest. Ainult see, kes oskab teadvustada ja selgelt väljendada oma vajadusi, saab kujundada oma elu just selliseks, nagu talle meeldib.
 • Saab juurde elurõõmu ja energiat. Allasurutud tunnete ja uskumuste vabastamine päästab valla meie elujõu, nii et see saab taas vabalt voolata. See aitab inimesel luua elu, kus on rohkem hingerahu, rõõmu ja tasakaalu ning kus ta saab realiseerida oma andeid kooskõlas oma sügavama olemusega. Koos emotsioonide tervendamisega võivad leeveneda või suisa kaduda ka füüsilised vaevused.Kristel Aus holistiline regressiooniteraapia

Foto: Eddie Kopp (unsplash.com)


KELLELE TERAAPIA EI SOBI?

Teraapia toimub muutunud teadvusseisundis ja seetõttu ei sobi järgmistel juhtudel: 

 • skisofreenia ja teised psühhootilised häired
 • ajukahjustuse tagajärjel tekkinud psüühikahäired
 • äge kriisi- või šokiseisund


MIS ON HOLISTILINE NELIK?

Töö toimub neliku vormis. Nelik koosneb neljast seansist kestusega 2,53 tundi, kokku 12 tundi. Seansid toimuvad kahe nädala jooksul, kusjuures vähemalt kaks seanssi peaksid toimuma järjestikustel päevadel.

 


Teraapia kohta leiab rohkem infot siit: https://holistika.ee/teraapia/holistiline-regressiooniteraapia/

Minu artikkel holistilise regressiooniteraapia kohta ajakirjas Tervis Pluss (nr 10/2021): https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/94667995/rannak-sisemise-tarkuse-juurdeHINNAD

 • Holistiline nelik (neli kuni 3-tunnist regressiooniteraapia seanssi, kokku 12 tundi): 420 
 • Holistilise regressiooniteraapia seanss pärast neliku läbimist (kuni 3 tundi): 105 €
 • Konsultatsioon: 60 €/tund


KONTAKT

Telefon: +3725205988
E-mail: kristelaus3@gmail.com
Keeled: eesti, inglise

 

Minu profiil Holistika Instituudi kodulehel:Terapeudina pean oma tähtsaimaks ülesandeks luua turvaline ruum, kus kliendi psüühika peidetud kihid saaksid lahti rulluda ning olulised lood ja sümbolid end avada just sellisel kujul, mis inimest siin ja praegu kõige enam toetab.

Olen veendunud, et inimese kõige targem nõuandja ja parim õpetaja on tema enda sisemaailm. Tuleb ainult lubada tal kõnelda.Kristel Aus holistiline regressiooniteraapia

Foto: Jared Erondu (unsplash.com)KLIENDILUGU

Minu klient Sandra* (28) kirjutab oma teraapiakogemusest nii: 

Ühel hetkel avastasin, et olen omadega täiesti läbi. Minust oli kadunud kogu elurõõm ja sära − olin elus, aga ei elanud, vaid lihtsalt eksisteerisin. Inimesed mu ümber panid tähele, et minuga ei ole kõik hästi. Perearst arvas, et abi oleks antidepressantidest. Töökaaslane soovitas proovida holistilist regressiooniteraapiat. Otsustasingi lootuses, et ehk ei lähe ravimeid siiski vaja, teha läbi nn holistilise neliku – neli seanssi kahe nädala jooksul.

Teraapias sain rääkida oma tunnetest ja luua ühenduse alateadvusega. Sain aru, miks ma tunnen, mida tunnen, ning kust need tunded pärit on. Peamiselt olid minu mured seotud minapildiga. Suur ülekaal oli mõjunud minu enesekindlusele laastavalt, mistõttu tundsin end üksildasena ja elasin hirmudes. Terapeudi abiga mõistsin, et nende tunnete juured ulatuvad lapsepõlve, ja rännakutel lasin neist lahti. See oli minu jaoks äärmiselt sügav ja emotsionaalne kogemus. Ma ei oodanud, et sellest on nii palju abi, aga see muutis mu elu. 

Rasked tunded ja minevikuhaavad tervendatud, hakkasin end nägema hoopis teises valguses. Leidsin jõu ja sihikindluse, et hakata järgima toitumiskava. Enne teraapiat olin seda palju kordi üritanud, aga iga kord ebaõnnestunud: alustasin juba mõttega, et ei saa niikuinii hakkama. Sama hoiak takistas mind küllap ka teiste soovide ja unistuste poole pürgimast. Nüüdseks olen kaalust kaotanud 30 kilogrammi. Teraapias leitud julguse ja enesekindluse toel läksin õppima eriala, millest olin pikalt unistanud.  

Nüüd, poolteist aastat pärast teraapiat võin öelda, et olen jätnud mineviku seljataha ja pööranud elus uue lehekülje – ilma antidepressantideta. Sõprade ja pere sõnul olen täiesti teine inimene ning neil kõigil on hea meel, et mu silmad säravad. Mis kõige tähtsam ja mida ma kõige rohkem ootasin: olen leidnud armastuse. Aga minu üllatuseks mitte kellegi teise, vaid iseenda vastu, koos kõigi oma vigadega.

Meie ühiskonnas on veel tugevalt juurdunud häbi pöörduda terapeudi poole. Leian, et see ei peaks nii olema. Pole mõtet üksinda kannatada, kui on võimalus küsida abi. Soovitan soojalt holistilist nelikut: hea terapeudi käe all on see tõesti elumuutev kogemus.

*nimi muudetud

4 kommentaari:

 1. Anonüümne17.02.22, 21:46

  Kristel loob teraapia jooksul tõepoolest tohutult turvalise ruumi, kus saab õppida väljendama kõiki oma emotsioone sel moel, et puuduvad (negatiivsed) tagajärjed. See tunde kogemine on esmalt üllatavgi ning tõepoolest tohutult võimas ja vabastav. Saad seeläbi ühendust kõigi enda emotsioonidega ning liigud ka edaspidi julgemalt iseendas.
  Tegin Kristeliga läbi hoilstilise neliku, mis oli sügav ja põhjalik protsess. Avardas kindlasti suuresti minu maailmapilti. Nii vestlused kui rännakud olid turvaliselt hoitud, informeerivad, põnevad. Endalegi meeldivaks üllatuseks sain vastused või vastusealged kõikidele teemadele, millega olin tulnud tegelema. Aitäh, Kristel!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh! :) Sinu enda kõrge motivatsioon ja pühendumine kogu selles protsessis mängisid väga tähtsat, kui mitte kõige tähtsamat rolli selles, et nii hea tulemuse saavutasime. Kõike paremat edaspidiseks!

   Kustuta
 2. Olen nii õnnelik, et leidsin tee Kristeli juurde. Olenemata faktist, et mul ei olnud endal täiesti kindlat suunda, millega soovisin teraapias tegeleda, oskas Kristel vajutada õigetele kohtadele ning avada minu sees uksed, mis suureks üllatuseks peitsid endas väga palju valusaid tundeid. Iga seanss möödus väga hoitud ja turvalises ruumis. Kristeli kergus ja loomingulisus rännakute käigus aitasid kaevuda väga sügavale enda sisse. Südamest veelkord, aitäh. Oled imeline!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Südamlik tänu tagasiside eest! Mul on hea meel, et meie koostöö aitas heita valgust neile tunnetele, paikadele ja seostele Sinu sees, mis vajasid valgustamist. Parimat edaspidiseks!

   Kustuta